Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
  “Sağlık Turizmi Değerlendirme Çalıştayı”nda Elazığ TSO’dan Öneri:

ELAZIĞ SAĞLIK SEKTÖRÜNDE “SERBEST BÖLGE” OLSUN

İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından, Elazığ Fethi SEKİN Şehir Hastanesi Konferans Salonunda düzenlenen  "Elazığ Sağlık Turizmi  Değerlendirme Çalıştayı"ında Elazığ TSO tarafından ilin Türkiye’de bir ilk olarak sağlık sektöründe serbest bölge olması teklif edilerek, ilgili kurum, kuruluş ve tüm siyasetçilerin bu konuya sahip çıkması önerildi…

 

ELAZIĞ EKONOMİ VE SANAYİSİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLATACAK ÖNERİ…

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Fethi Sekin Şehir Hastanesi Konferans Salonundaki çalıştaya, AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Cahit Polat, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, yerel yönetimlerin başkanları, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ve sağlık sektörü temsilcileri katıldı.

İl Sağlık Müdürü Polat çalıştayın açılış konuşmasını yaparak, ilin sağlık sektöründe çok önemli avantajları olduğunu belirterek, sağlık turizminde ilin altyapı olarak da hazır olduğunu söyledi.

Elazığ TSO adına 13. Meslek Gurubunu oluşturan Sağlık ve Medikal Sektörü Meslek Komitesi Üyesi Fatih Türközmen tarafından konuyla ilgili bir sunu yapıldı. Elazığ TSO tarafından hazırlanan sunuda Türközmen Elazığ’ın Sağlık Sektöründe Türkiye’de bir ilk olarak Serbest Bölge ilan edilmesi için şehrin tüm dinamiklerinin bir araya gelmesi gerektiğini söyledi. Türközmen yaptığı konuşmada, “İlimizin SWOT Analizini incelediğimizde gerek altyapı imkanları ve gerekse ulaşım imkanları bakımından bölgemizde öne çıktığını görmekteyiz. Sağlık Sektöründeki güçlü yönlerimiz ise;  

-Hastanesinin İlde yapılmış olması

-     -  Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesinin altyapı olarak kullanılabilir durumda olması. Kapatılma yerine hizmete dahil edilebilecek durumda olması.

-      - Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi mevcut kampusunun ülkemizde sınırlı sayıda bulunan Kemik Hastalıkları Hastanesi olarak ihtisaslaşmış bir hastaneye dönüştürülebilecek kapasiteye sahip olması.

-     -  Ülkemizin bu alanda ihtisaslaşmış hastaneye ihtiyaç duyuyor olması.

-     -  İlimizde Ülkemizin en köklü ve eski üniversite hastanesinin olması ve sağlık alanında yetişmiş personel ihtiyacının karşılanıyor olması.

-      - Özel ve Kamu Hastanelerinin yapılanmasını tamamlamış olmasıdır.

- Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınma ve gelişmesine direk etki edecek olan Sağlık Sektöründe Elazığ’ın Serbest Bölge olması için çalışma başlatılmasını öneriyoruz.

Sonuç olarak şunları ifade etmek istiyorum; Sağlık sektörü çoğu zaman insanların harcamalarında keyfiyetten uzak zaruri bir ihtiyaçtır. Sağlık sorunu olan bir birey için tedavinin ekonomik boyutu veya sağlık hizmetini sunacak yerin uzaklığı çok önemli değildir. Bu nedenle bir çok gösterge ile ülkemizin bu alanda standartlarının üzerinde yer alan ve gerek kamu gerekse özel sağlık yatırımları ile her geçen gün gelişen Elazığ’ın, Yaşlı Bakım ve Rehabilitayson Merkezi kurulabilecek Hazar Gölü gibi bir avantajının olması, Termal Turizm için Golan Kaplıcalarına sahip oluşu, ilin bölgede tek sivil havalimanına sahip olması ve Gümrük Müdürlüğü hizmetlerinin sunuluyor olması ve tüm bunlarla birlikte ihtisas hastaneleri için kullanılabilir fiziki mekanlara sahip olması Elazığ’da Sağlık Sektöründe Serbest Bölge Kurulması hususunda çok önemli avantajlar olarak karşımıza çıkmaktadır

Elazığ, Ülkemizde ilk ve tek “Sağlık Serbest Bölgeye” sahip olması ile birlikte, il sınırları içinde sağlık sektörüne yönelik imalatların artması ve gerek yabancı gerekse yerli yatırımcıların çekim merkezi olacaktır.

Yatırımların çekim merkezi olmakla birlikte Serbest Bölgenin avantajları ile yurtdışından özellikle Avrupa, Orta Asya ve Kafkas ülkelerinden çok sayıda sağlık turizmi için konuk ağırlayabilecektir. İlin ekonomik gelişmesine çok büyük bir katkı sağlayacak olan Serbest Bölge hazırlık ve ilgili makamlara başvuru için Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Asihlan Arslan’ın destek ve katkıları ile biz Oda olarak hazır olduğumuzu bu hususta ilimizin tüm yöneticileri ve karar alıcılarının sürece katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 247 defa okundu.
Ekleme Tarihi :20.9.2018 12:05:47
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.