Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
Elazığ TSO Temmuz Ayı Meclis Toplantısında Konuşan Meclis Başkanı Yaşar:

“İlimiz Ekonomi ve Sanayisine Katkı Sağlayacak Girişimlere Öncülük Ediyoruz”

Elazığ TSO Temmuz ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Yaşar Başkanlığında yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yaşar, Temmuz ayı faaliyet ve çalışmalarını değerlendirerek, Elazığ ekonomi ve sanayisine katkı sağlayacak girişimlere öncülük ettiklerini ifade etti. Toplantıya İZODER Başkanı Levent Pelesen’de katıldı…

 

Elazığ TSO Önemli Sorumluluk Yüklenmiştir…

Meclis Başkanı Yaşar Meclis Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada “Çok Değerli Meclis Üyelerimiz, Temmuz ayı meclis toplantımızı başlatırken hepinize en derin saygılarımı sunarım. Mevsimin en sıcak günlerini yaşadığımız bugünlerde Toplantımıza iştirak ettiğiniz ve Odamız çalışmalarına katkı sağladığınız için öncelikle teşekkür ediyorum.

Odamızın Temmuz ayı dönemi de yine aynı yoğunlukta ve önemli girişimlerle devam etmiştir. Yönetim Kurulumuz tarafından okunacak olan faaliyet raporunu toplantı öncesinde incelediğimde gerçekten dolu dolu bir ay geçirdiğimizi görmekten Meclis Başkanı olarak büyük bir onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile tüm Yönetim Kurulu arkadaşlarımızı ve emeği geçenleri kutluyorum.

Bu hizmet dönemimiz içerisinde zamanımız ve imkanlarımız yettiği ölçüde il içinde, il dışında ve yurt dışında çeşitli faaliyet ve organizasyonlara katıldık ve bir çoğunu da organize ettik. İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişmesi noktasında ilgili kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimlerin de organizasyonlarına iştirak etmenin ve Odamızı temsil etmenin gayretinde olduk.

Bu dönem içerisinde, hizmet kalitemizin artması ve üyelerimizin beklentilerinin tabana inmesi noktasında büyük önem verdiğimiz Meslek Komitelerimizle toplantılarımızı yaparken, ilimiz için büyük önem taşıyan yeni OSB çalışmaları, STK’larla istişare toplantıları ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla etkili iletişim sağlanması için çalışmalarımız devam etmektedir. Çok yönlü olarak sürdürdüğümüz çalışmalarımızın temel hedefi başta üyelerimiz olmak üzere, ilimizin kalkınma ve gelişmesine katkı sağlayacak girişimlere öncülük etmek ve şehrin tüm dinamikleriyle etkili iletişim kurarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde şehrimizin daha agresif bir yapıya kavuşarak proaktif olmasının önünü açmaktır.

Talep makamı olan Odamızdan toplumun ve iş dünyasının beklentileri yüksek olup, bizlerden beklenen çalışma ve girişimler mesai ve zaman meftunu gözetmeksizin öz veri istemektedir. Ben tüm Meclis Üyesi arkadaşlarımın bu yeni dönemde hizmetten kaçınmadan bu özveriyi göstereceklerine inanmaktayım.

Bir sonraki toplantımızı Allah nasip eder ise, Kurban Bayramı sonrasında yapacağımız için ben şimdiden hepinizin ailelerinizle birlikte Bayramınızı kutluyor, sağlık, huzur ve esenlikler içerisinde tekrarını diliyorum. Meclis toplantımıza bugün çok önemli bir konuğumuz da iştirak etmişlerdir. Kısa adı İZODER olan Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcılar Derneği Başkanı Sayın Levent Pelesen yarın ilimizde yapılacak olan seminer öncesi Odamızın daveti üzerine siz değerli Meclis Üyelerimizle bir araya gelmiştir. Ulusal ve Uluslar arası önemli başarılara imza atan Sayın Pelesen deneyimlerini bizlerle paylaşacaktır. Kendisine teşekkür ediyor, seminerin yararlı geçmesini diliyorum” dedi.

Toplantı, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Özdemir’in Temmuz ayı yönetim kurulu faaliyetlerini okuması ve Başkan Asilhan Arslan’ın bazı faaliyetler hakkında bilgi vermesinin ardından gündem maddelerinin görüşülmesiyle sona erdi. Toplantı sonrasında ise İZODER Başkanı Pelesen ile Meclis Üyeleri soru cevap ve güncel ekonomiyle ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundular. 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

 

ELAZIĞ TSO 2018 TEMMUZ AYI FAALİYET RAPORU

Kültürel Etkinliğe Katılım ve Destek: Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Ankara Elazığ Kültür Derneği tarafından 01 Temmuz 2018 tarihinde Ankara’da organize edilen “Peynirli Ekmek Piknik ve Kültürel Etkinliği”ne Odamız Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı iştirak etmiş olup, etkinliğin gerçekleşmesine Yönetim Kurulu Başkanımız, Meclis Başkanımız Meclis Üyelerimiz  Abdulkerim Yılmaz, Mustafa Candan, Selçuk Urul,  Erkan Özçelik ve Osman Baysak tarafından maddi destek sağlanmıştır.

e-Ticaret Portalı: Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’ın Elazığ ekonomi ve sanayisinin gelişmesine yönelik olarak açıklamış olduğu 23 proje arasında yer alan     “Esnafa, Tüccara ve Sanayiciye E-ticaret Portalı” için ülkemizin en eski ve en kurumsal online satış sitelerinin başında gelen ‘hepsiburada.com’ yöneticileriyle 02 Temmuz 2018 tarihinde Odamız Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje ve Yatırım Koordinatörümüzün katılımı ile İstanbul’da bira araya gelinmiş ve projenin hayata geçirilmesiyle ilgili süreçler değerlendirilmiştir.

Gastronomi Turizmi İçin Görüşme: Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, İstanbul Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İlkay Gök ile 04 Temmuz 2018 tarihinde Elazığ TSO’da bir araya gelmiş, ilimizin önemli bir potansiyeli olan gastronomi (yemek kültürü) alanında önemli çalışmaları ve projeleri olan Gök ile konuyu değerlendirmiştir.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Seçimi: “TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi ile Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Seçimlerine Dair Usul ve Esaslar” doğrultusunda, Odamız tarafından Sigorta Acenteleri İl Delegeliği Seçimleri 5 Temmuz 2018 Perşembe günü Odamızda yapılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanına Elazığ’ın Talebi Çalışması:  24 Haziran seçimleriyle birlikte ülkemizde başlayan yeni dönemden ilimizin en üst düzeyde istifade etmesi için,  Cumhurbaşkanlığına bağlı oluşturulacak kurum, kuruluş ve bakanlıklarda etkin olması için Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte ortak bir metin oluşturularak 4-7 Temmuz tarihleri arasında CİMER üzerinden Sayın Cumhurbaşkanına iletilerek Elazığlı bürokratların görev alması talep edilmiştir.

Doha Büyükelçisiyle Toplantı: Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Katar’ın Başkenti Doha Büyükelçisi Fikret Özer ile 5 Temmuz 2018 tarihinde Harput’ta kahvaltılı bir toplantıda bir araya gelmiş, Katar ile Elazığ’ın ticaret hacminin artması ve yatırım imkanları değerlendirilmiştir.

Finans Sektörü İstişare Toplantısı: 05 Temmuz 2018 tarihinde Elazığ TSO tarafından organize edilen toplantıda, Elazığ merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren tüm bankalar, banka şubeleri ile finans sektöründe yer alan kuruluşların yönetici ve temsilcileri Elazığ TSO Yönetimiyle bir araya gelerek, işdünyası ve finans sektörü ilişkileri masaya yatırılmış ve sorunlar tartışılmıştır.

STK’larla İstişare Toplantısı: Elazığ’da faaliyet gösteren Meslek Odaları ile ekonomi içerikli Sivil Toplum Kuruluşları ve Derneklerin Yöneticileri 06 Temmuz 2018 tarihinde Elazığ TSO’nun daveti üzerine Odamızda bir araya gelmiştir. Toplantıda Sivil Toplum Kuruluşlarının tek ses olarak ilimizin sorunlarının gündeme taşınması hususunda mutabakat sağlanmış ve toplantıların Elazığ TSO bünyesinde oluşturulacak sekretarya marifetiyle periyodik aralıklarla yapılması kararlaştırılmıştır.

Yeni Kabineye Kutlama: 09 Temmuz 2018 tarihinde Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yazılı bir açıklama yaparak Sn. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan yeni kabineyi kutlamış ve başarı temennisinde bulunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanının Davetine İcabet Edildi: 10 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Sn. Cumhurbaşkanımızın davetine Yönetim Kurulu Başkanımız icabet edilerek Elazığ iş dünyasını temsil etmiştir.

Elazığ – Harput OSB Değerlendirme Toplantısı: Altyapı çalışmaları hızla devam eden Elazığ-Harput OSB’nin parselasyon ve diğer altyapı çalışmaları ile ilgili olarak 12 Temmuz 2018 tarihinde Odamızda İlimiz Valisi ve diğer yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile bir toplantı yapılmış ve süreçler değerlendirilmiştir.

15 Temmuz Açıklaması ve Etkinliklere Katılım: 15 Temmuz 2018 tarihinde Demokrasi Meydanı’nda gerçekleşen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programına il protokolü ile birlikte Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Meclis üyeleri ve Meslek Komitesi Üyeleri katılım sağlamıştır. Elazığ TSO Başkanı Arslan aynı gün yazılı bir mesaj yayınlamış ve TV’lerde canlı yayın programlarında değerlendirmelerde bulunmuştur.

Yapılandırma Yasası İçin Çalışmaları: 31 Temmuz 2018 tarihinde süresi dolan yeniden yapılandırma yasasından Odamız Üyelerinin en üst düzeyde istifade etmelerini sağlamak için Odamız tarafından yerel Medya Kuruluşları vasıtasıyla bir 15 Temmuz-31 Temmuz 2018 tarihleri arasında tanıtım çalışması gerçekleştirilmiştir. Konu hakkında iki kez basın açıklaması ve Yönetim Kurulu tarafından TV kanallarına açıklama ile birlikte 28 ve 29 Temmuz Cumartesi ve Pazar günleri Odamız yeterli personel ile açık tutularak hizmet verilmiştir. Tüm bu çalışmalar neticesinde yaklaşık 700 Üyemiz Odamıza başvuru yaparak yapılandırma yasasından istifade etmişlerdir.

İŞGEM Malatya Seminerine Katılım: Odamızın da ortağı olduğu Elazığ İŞGEM 2. Kampus alanının tanıtımı noktasında 24 Temmuz 2018 tarihinde Malatya ilinde yapılan seminere Odamız Başkanı katılım sağlamış ve yaptığı konuşma ile bölgesel işbirliğinin hayata geçirilmesini önermiştir.

Odamıza Milletlerarası Ticaret Odası Yönetim Kurulunda Temsil Görevi: 27 Temmuz 2018 tarihinde Ankara’da yapılan Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi’nin 64. Genel Kurul toplantısında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun teklifiyle Odamız Yönetim Kurulu Başkanı ICC yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir.

DAİB İle Müşterek Toplantı: Odamız ile Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) kurumsal işbirliği kapsamında 28 Temmuz 2018 tarihinde ilimizde, Elazığ ili ihracat değerlendirme toplantısını  geniş katılımla gerçekleştirmiş olup, Toplantıya Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, Elazığ TSO ve DAİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, STK ve Kamu kurumu temsilcileri ile çok sayıda ihracatçı firma temsilcisi katılmıştır.

Elazığ-Harput OSB Ofisi Elazığ TSO Bünyesinde Oluşturuldu: Odamızın da kurcu ortağı olduğu ve Yönetim Kurulunda temsil edildiği Elazığ –Harput Organize Sanayi Bölgesinin Müdürlük ofisi Odamız bünyesinde kurarak faaliyete geçmiştir.

Meslek Komitesi Toplantıları: Odamız Temmuz ayı içerisinde Meslek Komite toplantılarını yapmış olup, Meslek Komite Toplantılarımız Odamızda oluşturulan Sekretarya marifetiyle Meslek Komitesi Toplantılarını tamamlamış ve tüm komitelerden gelen öneriler kayıt altına alınmıştır.

Kabuller: Toplumun tüm kesimleriyle etkili diyalogların kurulması ve Elazığ TSO’nun kapılarının herkesime açık olduğunu gösterme adına mesai kavramından uzak şekilde çok yoğun bir şekilde tüm ziyaretçiler kabul edilmiştir. Bu kapsamda, STK, Akademisyen, Yabancı Yatırımcılar, İşadamları, Spor Kulüpleri, girişimciler, Medya Temsilcileri gibi toplumun tüm kesimlerinden gelen görüşme talepleri karşılanmıştır.

Lobi Çalışmaları: Temmuz ayı boyunca, Ankara’da çok sayıda siyasetçi, işadamı ve bürokrat ile görüşmeler yapılarak Cumhurbaşkanlığı Başkanlık sistemi kapsamında kurulan ofis, kurum ve kuruluşlara Elazığlı üst düzey bürokratların atanması için kulis yapılmıştır.

Projeler: Odamız daha önce kamuoyu ile paylaşmış olduğu 23 proje ile ilgili olarak Odamızda, Fırat Kalkınma Ajansı, KOSGEB, Teknokent, SÜHA ve ilgili uzman kişi ve kurumların katılımı ile toplantılar yapılmış ve projelere son şekilleri verilme süreci başlatılmıştır.

Duyuru ve Bilgilendirme Faaliyetleri: Odamız bu dönem içerisinde çeşitli mevzuat ve yasal değişiklikler hakkında Odamız Üyelerini kurum web sitesi, e-posta ve SMS gibi iletişim araçlarını kullanarak bilgilendirmiştir.

Etkinliklere Katılım: Odamız 01 Nisan ile 28 Haziran döneminde başta Valilik, Belediye, Üniversite, STK’lar ve diğer kurumlar tarafından yapılan çok sayıda etkinliğe Yönetim Kurulu Başkanı, Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri seviyesinde katılım sağlayarak Odamızı temsil etmişlerdir.

Medya Faaliyetleri: Odamız 01-31 Temmuz döneminde 18 ayrı Basın Bülteni yayınlamak suretiyle ilimiz ve ülkemiz gündemine dair görüşlerini, Odamız faaliyetlerini ve üyelerimize yönelik bilgi paylaşımında bulunmuştur. Bu açıklamalar, yerel, bölgesel ve ulusal medya kuruluşlarında yer almıştır. 

 

Bu haber 305 defa okundu.
Ekleme Tarihi :2.8.2018 11:01:19
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.