Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
K Belgeleri Duyuru
İhracat Verileri
Elazığ TSO Etkinlik Takvimi
e-bülten
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 ELAZIĞ SAVUNMA SANAYİNDE ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLACAK

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak Elazığ TSO Meclisinde işadamları, Elazığ Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri,  sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya geldi.

 

ŞEHRİN POTANSİYELİNİN FARKINDAYIZ…

Elazığ TSO Meclisinde işadamları ile savunma sanayi üzerine değerlendirme toplantısı yapan Milli Savunma Bakanı Şuay Alpay konuşmasına Elazığ TSO Yönetimini tebrik ederek başladı. Alpay değerlendirmesinde, “  Bugün öncelikle Elazığ TSO yeni yönetimini tebrik etmek için burada olduğumu ifade etmek istiyorum. Sayın Başkan Arslan ve tüm yönetim organlarına seçilen arkadaşlarımızı kutluyor başarılar diliyorum” dedi.

Çok doğru işler yaptıklarını ve yaparken şehrin potansiyelinin farkında olduklarını ifade eden Alpay, “Üniversitenin potansiyelinin farkındaydık. Bunları birleştirmek için öncülük yaptık. Orada İHA’lar oluştu. İHA’lara bağlı olarak Sivil Havacılık, Türkiye’de önemli işler yaptı. Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ve yönetimini de tebrik ediyorum. Onlarla ve işadamlarımızla birlikte çalıştık. Türkiye’de ulusal düzeyde ilk dört bölümü açtıktan sonra, uçak elektrik, elektronik, uçak bakım ve onarım ile birlikte dört bölümü açtık. Ardından ulusal düzeyde Türkiye’de ilk defa insansız taşıt sistemlerini Fırat Üniversitesine kazandırdık. Bu çok kritik ve önemliydi.

Dünyanın gittiği noktada terör ile mücadele ve başka alanlarda insansız iş makineleri, helikopter ve uçakları göreceksiniz. Ürünleri yavaş yavaş ortaya çıkarıyorlar. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi insansız tanklarla ilgili olarak bu süreçler devam ederken bu şehir bunun farkına vararak gerçekten ön alarak bu konuda adım attı. Ulusal düzeyde ilk bölümü Fırat Üniversitesinde açmış olduk. Türkiye de sadece 7 tane olan havacılık ve savunma kümesi SÜHA Elazığ'da oluşturuldu” dedi. 

 

"ELAZIĞ İHA ÜS MERKEZİ OLDU" 

Jandarma Genel Komutanlığının İHA’ları Elazığ’a konuşlandırma kararı aldığını aktaran Alpay, “Bunun en önemli göstergesi ikinci pistin yapımıydı. Cumhurbaşkanımız il kongresinde bunun müjdesini verdi. Şu anda Elazığ havaalanında ikinci pist ihalesi bitti.

Bakanlığımız yer teslimini yaptı. Allah nasip ederse bir iki aya kadar ikinci pistimizin de inşaatı başlayacak. Terörle mücadele ulusal mücadeleye dönük bütün hava unsurlarının artık Elazığ merkezli olarak işe müdahale etmesi için bütün alt yapı bitmiş oldu. Şu anda inşaatlar ilerliyor. Bir taraftan da yüksek düzeyde nitelikli elemanlar geliyor. Rütbelilerimiz, subaylarımız, uzman erbaşlarımız konuşlandı. Şuanda 160 civarında İHA’larla ilgili subay ve astsubayımız konuşlandı. Çalışmalar devam ediyor.

Bahsetmiş olduğum şey sadece tahmin değil. Planlanması yapıldı ve artık yerleştirmeleri yapılıyor. İkinci yılın sonunda bin civarında subay, astsubay ve uzman erbaş Elazığ’a konuşlanmış olacak. Nitelikli pilot, pilot yardımcısı, teknik eleman teknisyen yardımcısı gibi bin civarında rütbeli askeri personelimiz inşallah konuşlandırılacak. Bir ilave birlik daha geliyor. Burası İHA merkezi oldu. Bayraktar İHA’lar olarak Elazığ’da bir üst oluşturuldu. Şuanda kalıcı inşaatlar yapılıyor. Burası ikinci yılından sonra bütün dünyanın imrenerek baktığı muhteşem bir üs merkezi haline gelecek. Bir havacılık ve savunma merkezi olmuş olacak” diye konuştu. 

 

"DIŞARIYA BAĞIMLILIKTAN KURTULDUK" 

Yerlilik ve millilik oranlarının 2017 yılı sonu itibariyle yüzde 65’lerin üzerine çıktığını dile getiren Alpay, şöyle devam etti:  “Dışarıya bağımlılıktan kurtulduğumuz gibi, kısıtlamaya tabi tutulmadan, ambargoya uğramadan kendi yerli milli ürünlerimizi silahlı kuvvetlerin envanterine almak suretiyle çok büyük işler yapıyoruz. Bunun en önemli somut iki son göstergesi de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonu’dur. Bütün dünya bunları yapamaz. Bu kadar sarsılmadan sonra bunlar başaramaz dedikleri şeyi, Rabbimin yardımı, bu aziz milletin desteği, duası ve olağan üstü çabasıyla yaptık. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde silahlı kuvvetlerimiz, herkes gece gündüz çalıştı. Fırat kalkanını başarıyla tamamladı ve ardından da Zeytin Dalı operasyonunu bütün dünyaya ibret olacak şekilde büyük bir kahramanlık öyküsüyle tamamladı. Bu şu sonucu getirdi. Şunu herkes gördü. Türkiye olmaksızın hiçbir denklem yerini bulmaz. Türkiye olmadan hiçbir denklemde ciddi sonuçlar olamaz ve Türkiye arabuluculuk yaparsa, hakemlik yaparsa o işten doğru sonuçlar çıkar. Hamdolsun ki ülke bu noktada. Bur da herkesin payı var” dedi.

 

ARSLAN’DAN, ALPAY’A TEŞEKKÜR…

Toplantıda Elazığ TSO Yönetim Kurulu’nun bu toplantı ile ilk icraatını yaptığını belirten Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, “Sayın Bakanımız çok zor ve girilmesi neredeyse imkansız olan bir sektörde ilimizin önünü açmıştır. Savunma sanayi ve İHA’larla ilgili her girişiminizin önüne duvar çıkarken Sayın Bakanımız Şuay Alpay sayesinde her kapı Elazığ’a açılmıştır. Bir yılı aşkın bir süreden beri üzerinde yoğun olarak çalıştığımız ve ülkemizin 7. Savunma ve Havacılık Kümesi olan SÜHA  Elazığ’a oluşturuldu. Üniversitemiz, ilimizin köklü sanayi kuruluşları ve önemli bir tecrübe ve birikime sahip olan ve bugün aramızda yer alan Elazığ Küçük Sanayi Sitemizde  özellikle araç ve taşıtlar üzerinde çalışan firma temsilcilerimiz, akademisyenlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın çok değerli temsilcileri bulunuyor. Biz Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm bu kuruluşlarımızla ve işdünyamızla birlikte ilimizin Sayın Bakanımızın çok değerli katkıları ile önemli fırsatlar sunduğu bu alanda inşallah çok değerli çalışmalar yaparak Elazığ’ı savunma sanayinde bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu noktada atılması gereken her adımı doğru planlayarak ve hedeflerimizi doğru koyarak bu süreci yönetmek istiyoruz. Yakalamış olduğumuz bu tarihi fırsatı ilimiz için yatırıma ve istihdama dönüştürmek hedefiyle bu toplantılarımızı sıklaştırarak somut adımlar atacağız. Ben Sayın Bakanımıza bugün bu ziyaretleriyle bizleri onurlandırdığı için teşekkür ediyor, şahsım ve tüm yönetim organlarımız adına şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 392 defa okundu.
Ekleme Tarihi :13.4.2018 19:06:35
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.