Açılış Sayfam Yap   |   Sık kullanılanlara ekle  |  
Online Hizmetler
Kobi Bilgi Sistemi
Elazığ TSO TV
 

TÜRKİYE’NİN 3. KEREVİT İŞLEME TESİSİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Türkiye’nin 3. Elazığ ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk kerevit ve su ürünleri işleme tesisi kurulumu için TKDK İl Koordinatörlüğünde ilk imzalar atıldı.

İMZA TÖRENİNE İL PROTOKOLÜ KATILDI…

Toplam maliyeti 3 milyon 400 bin TL olan ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından %50 hibe desteği sağlanacak  su ürünleri yatırımı için ilk imzalar atıldı.  TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğünde yapılan imza törenine  Elazığ Valisi Çetin Oktay KALDIRIM, , Elazığ TSO Başkanı İdris ALAN, TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç YILMAZ ve işletme sahibi Sait TAŞKIN katıldı.

 

ELAZIĞ İÇİN YENİ NESİL BİR YATIRIM…

Elazığ için yeni nesil bir yatırım yapıldığını vurgulayan Elazığ Valisi Çetin Oktay KALDIRIM “ Su ürünleri ilimizde potansiyeli yüksek bir sektör, yaptığımız çeşitli toplantılarda  su ürünlerinde çeşitliliği artırmak,  katma değeri ve ihracat potansiyeli yüksek  ürünlerin işlenerek  ilimizden ihraç edilmesi veya iç piyasaya sunulması için ciddi değerlendirmelerimiz oldu. Ben bunun neticesini görmekten son derece mutluyum.  Bu zor ve rekabeti fazla olan bu sektöre girdikleri için bu yatırımı ilimizde yaptıkları için Sait TAŞKIN beye teşekkür ediyorum. İlimize hem istihdam hem de katma değer sağlayacak ihracatını artıracak bir tesis olacak” dedi.

 

SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNDE BÜYÜME YAŞANACAK..

Su Ürünleri sektörü için son derece büyük bir yatırım yapıldığını söyleyen  Elazığ TSO Başkanı İdris ALAN “Bu yatırımı Elazığ’a kazandırdığı için Odamız üyesi Sait TAŞKIN’a teşekkür ediyorum. Tesis daha kurulmadan Çin’e ve İsviçre’ye ihracat yapmak için bağlantılarını kurmuşlar. Elazığ zengin su potansiyeline rağmen bu değerden yeterince yararlanabilmiş bir il değil. Girişimlerimiz neticesinde Elazığ’ın Teşviklerde 6. Bölgede yer alması ve Cazibe Merkezi Programı kapsamında ilin neresinde olursa olsun 5 milyon TL üzerinde yapılacak yatırımların 6. Bölgede desteklerinden istifade edecek olması Keban gibi yüksek potansiyeli olan ilçelerimizin de kalkınma ve gelişmesinin önü açılmıştır. Tüm bunlarla birlikte Sayın Valimin Kaban havzasında su ürünleri sektöründe bulunan işletmelerin altyapı sorunlarının çözünü noktasında vermiş olduğu destek ile sektör açısından yeni bir dönem başlamıştır. Ben bu düşüncelerle Elazığ ve Bölgemiz de ilk olacak bu tesisin işletme sahibine, sektöre ve Elazığ’a hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

TESİSİN YATIRIM TUTARI 3.4 MİLYON TL…

Yaklaşık 3.4 Milyon Lira tutarındaki yatırımın  bir milyon 700 bin lirasını hibe desteği olarak vereceklerini belirten TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç YILMAZ “Su ürünleri potansiyeli göz önüne alındığında bu yatırımın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu tesiste deniz balığı, tatlı su balığı ve kerevit aynı anda işlenecek. Bu tesisin hayata geçirilmesiyle birlikte Türkiye’deki kerevit işleme tesislerinin sayısı 3’e çıkacak. Bu da Elazığ’ımızı su ürünleri sektöründe önemli bir noktaya ulaştıracak. Ben bu yatırımı hayata geçiren yatırımcı Sait TAŞKIN’a, imza törenine katılan protokol üyelerimize ve projenin her aşamasında özverili çalışan kurum personelimize teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından tesisin kurulması için  Elazığ TKDK İl Koordinatörlüğü ve Taşkın Su Ürünleri arasında sözleşme imzalandı.


ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI

Bu haber 514 defa okundu.
Ekleme Tarihi :30.1.2018 11:42:48
Akredite Oda ve ElazigTSO LogosuTOBBİŞKURElazığ Ticaret BorsasıFKAKOSGEBTSEFırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi


Adres: Cumhuriyet Mah. Korg.Hulusi Sayın Cad. No:117 /Elazığ
Telefon: 444 3594 - 0(424)218 3500   Faks:0(424)218 9690
URL: www.elazigtso.org.tr    e-posta:elazigtso@elazigtso.org.tr

ElazığTSO Bilgi İşlem 2013©Odamız Sosyal Medya Hesapları
facebook
twitter instagram best counterMustafa ULAŞ tarafından geliştirilmiştir.